Microsoft Office OLE Object

OLE, Object Linking and Embedding teriminin kısaltmasıdır. Bu bir farklı platformlarda koşan uygulamaların bütünleştirilmesini sağlayan Microsotf’un ürettiği ve patentlediği bir teknolojidir. En basit haliyle Word kullanırken dokümanın içine tablo yerleştirmek için Excel i Word’ün içinden çağırabilirsiniz. Bu durumda Excel kendi özellikleri ve ekranıyla Word dokümanının içinde OLE nesnesi olarak görünecektir. OLE nesnelerinin amacı farklı kaynak(web, […]

Yazan - Fatih Anıl

Ekim 06, 2020
"

OLE, Object Linking and Embedding teriminin kısaltmasıdır. Bu bir farklı platformlarda koşan uygulamaların bütünleştirilmesini sağlayan Microsotf’un ürettiği ve patentlediği bir teknolojidir.

En basit haliyle Word kullanırken dokümanın içine tablo yerleştirmek için Excel i Word’ün içinden çağırabilirsiniz. Bu durumda Excel kendi özellikleri ve ekranıyla Word dokümanının içinde OLE nesnesi olarak görünecektir.

OLE nesnelerinin amacı farklı kaynak(web, Excel, Adobe, SAP vb.) üzerindeki uygulama verilerinin ve nesnelerinin paylaşılabilmesini sağlamaktır. Yukarıdaki örnekte iki nesne (word ve excel) birbirine bağlanmakta, Word içine Excel nesneleri ve verileri gömülmektedir.

Sağladığı kullanım kolaylığı kadar bazı dezavantajları da mevcuttur;

  • Gömülü nesneler olması nedeniyle ev sahibi dökümanın dosya boyutu büyüyecektir.
  • Bağlanan nesnelerden ev sahibi nesne taşınıyorken eğer gömülen nesne taşınmaz ise bağlantılı nesne ve verileri çalışmayacaktır.
  • OLE nesnesinde sorun oluştuğunda dökümanın editlenmesi ve işlenmesinde de sorun yaşanabilecektir.

Kaynaklar

https://www.techopedia.com/definition/4995/object-linking-and-embedding-ole

0 Comments

Submit a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir