SQL Server ‘Microsoft.ACE.OLEDB.12.0’ provider is not registered on the local machine

Microsoft SQL Server da Microsoft Excel dosyasında hazırlanmış tabloları ithal edilebilir. Bu işlemi veri tabanı üzerinde bağlam menüsünde “Tasks” başlığında yer alan “Import Data” komutuyla yapılabilir. İthal etme işlemi sırasında çoğunlukla karşılaşılan bir problemdir Excel dosyasını seçtikten bir sonraki adımda SQL Server’ın “‘Microsoft.ACE.OLEDB.12.0’ provider is not registered on the local machine. (System.Data)” hatası ile işlemi […]

Yazan - Fatih Anıl

Eylül 13, 2020
"

Microsoft SQL Server da Microsoft Excel dosyasında hazırlanmış tabloları ithal edilebilir. Bu işlemi veri tabanı üzerinde bağlam menüsünde “Tasks” başlığında yer alan “Import Data” komutuyla yapılabilir.

İthal etme işlemi sırasında çoğunlukla karşılaşılan bir problemdir Excel dosyasını seçtikten bir sonraki adımda SQL Server’ın “‘Microsoft.ACE.OLEDB.12.0’ provider is not registered on the local machine. (System.Data)” hatası ile işlemi yapmayı reddetmesi. Bu problemi olası iki çözümü var tecrübe edebildiğim kadarıyla.

Birincisi bilgisayarınızda Microsoft Office Excel yüklü olup olmadığına bakmaksızın “Microsoft.ACE.OLEDB.12.0” data provider’ını yüklemek olacaktır. Bu program Microsoft Access Database Engine indirme sayfasında bulunabilir. İndirdikten sonra tek yapılması gereken programı kurup SQL Management Studio ile işlemi tekrarlamak olacaktır.

Birinci çözüm işe yaramayabilir. Bende öyle oldu. Bu durumda ikinci çözüm olarak eğer Excel dosya uzantınız .xlsx ise yani 2007 sonrası Excel sürümü uzantısı ise dosyayı F12 tuşuna basarak farklı kaydet penceresinde .xls yani Excel 2003 uzantısıyla kaydedebilirsiniz.

0 Comments

Submit a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir