DWORD Stringi DECIMAL İfadeye Nasıl Çevirebilirim

DWORD Microsoft’un Windows işletim sisteminde kullandığı bir değişken türüdür. Karşınıza registry kayıtları ile ilgili .reg uzantılı dosyalarda karşınıza çıkabilecek bu veri tipi işaretsiz (unsigned) 32 bit integer veridir (0 – 4294967295 arasında tam sayıdır). Sayı işareti için bir bitin ayrılmadığı bir veri tipidir. DWORD veri tipini DECIMAL bir veriye döndürmek için Windows işletim sistemlerinde yüklü […]

Yazan - Fatih Anıl

Şubat 12, 2020
"

DWORD Microsoft’un Windows işletim sisteminde kullandığı bir değişken türüdür. Karşınıza registry kayıtları ile ilgili .reg uzantılı dosyalarda karşınıza çıkabilecek bu veri tipi işaretsiz (unsigned) 32 bit integer veridir (0 – 4294967295 arasında tam sayıdır). Sayı işareti için bir bitin ayrılmadığı bir veri tipidir.

DWORD veri tipini DECIMAL bir veriye döndürmek için Windows işletim sistemlerinde yüklü olan Hesap Makinesi (calculator) programını kullanabilirsiniz.

(Windows 10 için geçerlidir) Hesap makinesini açınca seçeneklerinden “programlayıcı” hesap makinesi görünümüne geçiş yapmalı. Ardından yazma alanı için HEX ifadesi seçili değişken tipi olarak da DWORD seçili iken dönüştürmek istediğiniz ifadeyi yazınca değerin HEXADECIMAL, DECIMAL, OCTAL ve BINARY sonuçlarını görebilirsiniz.

0 Comments

Submit a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir