SAP’nin Tarihçesi ve S/4 HANA ile SAP HANA Arasındaki Fark

SAP sistemlerinde çalışmaya başlayalı yaklaşık 6 ay oldu. SAP gerçekten köklü ve bütün dünyadaki üretim, yönetim ve finans sistemlerini hedefleyen bir ürün olarak anlaşılması zaman alan karmaşık ve sürekli gelişen bir yazılım. İnternette bulduğum bir infografik özellikle benim gibi SAP sistem versiyonları hakkında berraklaştıramadığım kafa karışıklığını oldukça azaltacak nitelikle. Kaynağıyla birlikte infografiği aşağıda paylaşıyorum; https://www.stechies.com/about-sap-erp-solution-different-versions/ […]

Yazan - Fatih Anıl

Şubat 18, 2020
"

SAP sistemlerinde çalışmaya başlayalı yaklaşık 6 ay oldu. SAP gerçekten köklü ve bütün dünyadaki üretim, yönetim ve finans sistemlerini hedefleyen bir ürün olarak anlaşılması zaman alan karmaşık ve sürekli gelişen bir yazılım. İnternette bulduğum bir infografik özellikle benim gibi SAP sistem versiyonları hakkında berraklaştıramadığım kafa karışıklığını oldukça azaltacak nitelikle. Kaynağıyla birlikte infografiği aşağıda paylaşıyorum;

SAP’nin kısa tarihçesinin bir infografiği.

https://www.stechies.com/about-sap-erp-solution-different-versions/

Kaynak

S/4 HANA ile SAP HANA Arasındaki Fark

SAP ERP yazılımının gelişimine bakınca veri tabanı teknolojisinin büyük bir öneme sahip olduğu görülebilir. Bu nedenle bazı dönemlerde veri tabanı gelişimi sisteme yön verebilmektedir. S/4 HANA ile SAP HANA arasındaki ilişki de böyle bir durumdan doğmaktadır. İnfo grafik ile de anlaşılacağı gibi SAP nin en son ürünü SAP HANA olarak isimlendirilmektedir.

SAP HANA firmanın analitik veri işleme ve analizde devrim yaratan on memory (bellek içi) veri depolama teknolojisine verilen isimdir. Kısaca bu teknolojiden önce veri tabanını oluşturan veriler yerel disklerde saklanırken bu teknolojiyle birlikte muazzam miktardaki (1, 2, 4 TB.) RAM’ler içinde saklanmakta ve çoklu çekirdek işlemci destekli paralel işleme sayesinde veriler kat be kat hızla işlenebilmektedir. İşte bu veri tabanı sisteminin adı SAP HANA’dır. Ve SAP’nin bundan sonra kullanacağı veri tabanı sistemi olacaktır.

S/4 HANA ise SAP HANA veri tabanı üzerinde çalışan ERP sistemine verilen isimdir. ECC 5.0 ve 6.0 ‘ın ;ki bunlar da R/3 sistemi üzerine geliştirilmişlerdir, üzerine geliştirilen S/4 HANA SAP’nin bundan sonra kullanacağı en gelişmiş ERP yazılımı olacaktır.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://data-flair.training/blogs/sap-hana-vs-sap-s-4-hana/

Kaynak

0 Comments

Submit a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir