Virtualbox Sanal İşletim Sistemi Düzgün Kapanmadı, Açılmıyor

Virtualbox üzerinde çalışan Windows Server 2012 R2 sanal makinem bilgisayarıma virüs bulaşması anında Windows Defender’ın sistemi temizleyebilmesi için yeniden başlatma istemesi üzerine onayladığım restart işlemi anında kontrol dışı kapandığı için sanal işletim sistemimi tekrar çalıştıramadım. “session machine” bileşeniyle ilgili E_FAIL (0x80004005) hatasını görüyordum. Bu sorunun çözümünü ararken bu hata kodunu bir çok farklı nedenle üretebileceğini […]

Yazan - Fatih Anıl

Aralık 15, 2019
"

Virtualbox üzerinde çalışan Windows Server 2012 R2 sanal makinem bilgisayarıma virüs bulaşması anında Windows Defender’ın sistemi temizleyebilmesi için yeniden başlatma istemesi üzerine onayladığım restart işlemi anında kontrol dışı kapandığı için sanal işletim sistemimi tekrar çalıştıramadım. “session machine” bileşeniyle ilgili E_FAIL (0x80004005) hatasını görüyordum.

Bu sorunun çözümünü ararken bu hata kodunu bir çok farklı nedenle üretebileceğini How to Fix 0x80004005 Error When Starting Virtual Machine in Oracle VM VirtualBox adlı  makalede gördüm. Gerçi bunlar benim için çözüm olmadı ama başkasının işine yarayabilir.

Benim gibi beklenmeyen bir kapnma nedeniyle sanal makinesi açılmayanların çözümünün basit olduğunu sanal makine listesinin context menüsünü karıştırırken buldum.

Sanal makineniz beklenmeyen bir anda uygunsuz biçimde kapandı ve açılmıyorsa sadece o sanal makinenin üstüne sağ tıklayıp, “Kaydedildiği Durumdan Vazgeç” komutunu çalıştırmak ve ardından açılan pençedeki uyarıyı okuyup “Vazgeç” diyerek onay vermek yeterli. Bunu yaptıktan sonra sanal makineniz yeniden çalışacaktır.

0 Comments

Submit a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir