ABAP | BW | SAP

BAdI ile User Exit Arasındaki Fark

BAdI kısaltması Business Add-In (işletme eklentileri) ifade eder. BAdI BW 2.x versiyonundan itibaren kullanılan user exit (kullanıcı çıkışları) olarak bilinen SAP geliştirme yapısının geliştirilmiş halidir. Eğer fonksiyonel geliştiriciyseniz BAdI ile doğrudan uğraşmayabilirsiniz. Yine de doğru durumlarda kullanabilmeye karar vermek için sistemin nasıl çalıştığını bilmek te fayda var. Fonksiyonelcilerin aksine teknik geliştiriciyseniz BAdI’ler aynı ABAP kodunu […]

Yazan - Fatih Anıl

Ekim 28, 2019
"

BAdI kısaltması Business Add-In (işletme eklentileri) ifade eder. BAdI BW 2.x versiyonundan itibaren kullanılan user exit (kullanıcı çıkışları) olarak bilinen SAP geliştirme yapısının geliştirilmiş halidir.

Eğer fonksiyonel geliştiriciyseniz BAdI ile doğrudan uğraşmayabilirsiniz. Yine de doğru durumlarda kullanabilmeye karar vermek için sistemin nasıl çalıştığını bilmek te fayda var. Fonksiyonelcilerin aksine teknik geliştiriciyseniz BAdI’ler aynı ABAP kodunu farklı şirket katmanlarında kullanabilme esnekliği sağlarlar. Örneğin aynı ABAP kodunu farklı ülkelerdeki şirket yapıları için kullanabiliriz.

Özet olarak user exit’leri SAP programında standart fonksiyon üzerinden türetme ve değiştirme yapmak için kullanılan kancalardır.

BAdI’lerin varlığı user exit’leri gereksiz kılmaz, aksine ihtiyaç duyulduğunda ikisi de kullanılabilir ve ikisi de SAP yükseltmeleri sonrası çalışmaya devam etmektedir.

0 Comments

Submit a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir