WordPress Ağı Kur

İnternetin yaklaşık %30’una hayat veren WordPress’i ünlü 5 dk. kurulumunun ardından bir kaç dakika içinde birden çok siteyi yayınlayan bir siteler ağına dönüştürebiliriz. İngilizcesi “network installation” olarak isimlendirilen bu kurulum net ifadelerle WordPress.org Codex sitesinde adım adım nasıl yapılacağı anlatılıyor. Ben de kendi tecrübemle bu kaynaktan faydalandığım bilgileri Türkçe derlemeye çalışacağım. Daha anlaşılır ifadeyle çoklu […]

Yazan - Fatih Anıl

Mart 24, 2019
"

İnternetin yaklaşık %30’una hayat veren WordPress’i ünlü 5 dk. kurulumunun ardından bir kaç dakika içinde birden çok siteyi yayınlayan bir siteler ağına dönüştürebiliriz. İngilizcesi “network installation” olarak isimlendirilen bu kurulum net ifadelerle WordPress.org Codex sitesinde adım adım nasıl yapılacağı anlatılıyor. Ben de kendi tecrübemle bu kaynaktan faydalandığım bilgileri Türkçe derlemeye çalışacağım.

Daha anlaşılır ifadeyle çoklu site kurulumu (wordpress multisite) diyebiliriz. Biraz açarsam bir alan adı (domain) için WordPress kurulumu yapınca tek bir web sitemiz olur. Multisite kurulum yaptığımızda ise söz konusu alan adına ait istediğimiz kadar alt alanda (subdomain) ayrı ayrı wordpress çalıştırabiliyor ve bunu her alt alan için ayrı ayrı WordPress kurmadan yapabiliyorum. Ayrıca bütün açtığım siteleri ilk açtığım ana alandaki kök siteden yönetebiliyorum. İşte buna WordPress Site Ağı diyebiliriz.

Başlamadan Önce Dikkat Edin

Gerçekten çoklu site kurulumuna ihtiyacınız olup olmadığını tartmanız gerekiyor. Çünkü çoklu site kurulumunda ana WordPress siteden her alt site için tema ve eklenti yükleyebilir ve aktifleştirilebilirim. Alt sitelerde ise ana site yöneticisinin yüklemesini yaptığım tema ve eklentileri sadece aktifleştirip kullanabilirim, yani yeni bir tema ya da eklenti kuramam. Bu nedenle süper yönetici (super admin) ana sitede ve tüm alt sitelerde en yetkili kullanıcıdır. Her alt sitenin ise kendi yöneticisi (admin) sadece söz konusu alt sitede yetkilidir. Buna benzer detayları inceleyerek karar vermek gerekir.

WordPress’ini Hazırla

Tabiki her köklü değişiklikte olduğu gibi çoklu site kurulumunda da WordPress kurulumu güncelleneceği için sitenizi mutlaka yedekledikten sonra çoklu site kurulumuna başlayın.

İkinci olarak sitenizin sürekli çalışması gerekmeyen bütün eklentilerini devre dışı bırakın ki olası bir çakışmada siteniz beyaz sayfaya düşmesin.

0 Comments

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir