Windows Komut Satırını Açma (Windows 7, 10)

Windows komut satırı yorumlayıcıyı açmak için Windows+R tuş kombinasyonları ile açılan Çalıştır penceresindeki metin kutusuna “cmd” yada “cmd.exe” yazarak çalıştır tuşuna tıklanır (Enter tuşuna basılabilir). Windows logolu tuşa basarak açılan Başlat Menüsünde doğrudan “cmd” yada “cmd.exe” yazıp Windows’un getirdiği listeden “cmd” yazan seçeneği tıklayarak komut satırını açabiliriz. Komut satırı ekranı aşağıdaki ekran görüntüsünde veriyorum. Microsoft […]

Yazan - Fatih Anıl

Ekim 19, 2015
"
calistir-penceresi
Windows Çalıştır Penceresi

Windows komut satırı yorumlayıcıyı açmak için Windows+R tuş kombinasyonları ile açılan Çalıştır penceresindeki metin kutusuna “cmd” yada “cmd.exe” yazarak çalıştır tuşuna tıklanır (Enter tuşuna basılabilir).

komut-satiri
Windows 10 Başlat Menüsü Araması

Windows logolu tuşa basarak açılan Başlat Menüsünde doğrudan “cmd” yada “c
md.exe” yazıp Windows’un getirdiği listeden “cmd” yazan seçeneği tıklayarak komut satırını açabiliriz. Komut satırı ekranı aşağıdaki ekran görüntüsünde veriyorum. Microsoft Windows 7 ile birlikte Power Shell diye adlandırdığı bir komut satırı türevini sistem yöneticileri için Windows’un elini Linux dağıtımlarına karşı güçlendirmek niyetiyle geliştirdi ve kullanıma sundu.

Windows Komut Satırı Penceresi
Windows Komut Satırı Penceresi

 

0 Comments

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir